Easy Guide - TWÓJ PRZEWODNIK
Zwiedzaj jak chcesz i kiedy chcesz z naszym elektronicznym przewodnikiem!
Polski English German

Muzeum Bursztynu Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: 11.00 - 15.00
  (dzień wolnego wstępu)
 •  Wtorek - Sobota: 10.00 - 18.00
 • Niedziela: 11.00 - 18.00

Cennik:
 • Normalny - 10zł
 • Ulgowy - 5zł
 • Rodzinny - 20zł
 • Zbiorowy normalny - 9zł
 • Zbiorowy ulgowy - 4zł
 • Audio-przewodnik - 13zł


Wyświetl większą mapę

      Coraz częściej w odniesieniu do Gdańska używa się określenia „Światowa Stolica Bursztynu”. Bursztyn nazywany „złotem północy” od wieków związany jest z Morzem Bałtyckim i historią Gdańska.

      W 2006 roku w zabytkowym Zespole Przedbramia na ulicy Długiej otworzono Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska - Muzeum Bursztynu. W muzeum tym możemy, w towarzystwie audio przewodnika EasyGuide, wysłuchać ciekawych opowieści o podróżach bursztynu przez wieki. Możemy także dowiedzieć się, jak bursztyn był wykorzystywany w kulturze i sztuce, a także w życiu codziennym. Kto by bowiem domyślił się, że bursztyn można stosować w schorzeniach migdałków, uszu i oczu, a nawet w celu zmniejszenia gorączki czy bólu głowy. Tak bowiem było w starożytności.

      Muzeum Bursztynu zgromadziło dla Państwa bogactwo bursztynowych „dzieł sztuki”  o różnorodnych barwach i rozmiarach. Przedstawione eksponaty są  z jednej strony dziełem natury – tzw. „sosny bursztynodajnej”, czyli drzewa szpilkowego, które obficie żywicowało, tworząc cudne bursztyny. Z drugiej strony zgromadzone eksponaty są dziełem bardziej lub mniej znanych artystów i rzemieślników. W XVII i XVIII wieku najbardziej pożądanymi prezentami na królewskich, carskich i papieskich dworach były bursztynowe gdańskie szkatuły, kabinety, szachy, puchary a nawet jaja z niespodzianką wykonane z bursztynu. Tradycja bursztynowych prezentów przetrwała do dzisiejszego dnia, chociaż w skromniejszej formie. Na ekspozycji można zobaczyć, w możliwie jak najszerszym spektrum

Galeria
(kliknij aby powiększyć)

wszystkie panujące po wojnie mody, trendy i tendencje obowiązujące w bursztynowym złotnictwie. Nie jedna ze zwiedzających muzeum kobiet napewno zapragnie posiadać taką biżuterię w swojej domowej szkatułce.

      Zapraszamy Państwa do zwiedzania multimedialnej ekspozycji w Muzeum Bursztynu w Gdańsku i wysłuchania dziejów bursztynu od prahistorii do czasów współczesnych w towarzystwie audio przewodnika firmy EasyGuide.


Legenda o powstaniu bursztynu…

  „Historia Naturalna” Pliniusza Starszego


Helios, któremu w udziale przypadła rola woźnicy przewożącego co dnia otaczane wielkim kultem słońce, uległ  prośbom syna Faetona, który marzył  o zastąpieniu choć na chwilę  ojca. Kierowanie rydwanem, wiozącym po sklepieniu niebieskim słońce, było rzeczą trudną, wymagającą wielkiej siły. Faeton nie sprostał zadaniu. Konie czując niewprawną rękę zeszły z codziennego toru i paląc ziemię, to znów podpalając „eter przestworzy” pędziły bez celu. Płonąca ziemia wezwała do pomocy Zeusa, który wstrzymał spłoszone konie, rażąc piorunem Faetona. Syn Heliosa zamieniony w żarzącą pochodnię wpadł do mitycznej rzeki Eridan. Siostry jego Heliady, wyłowiły zwłoki brata i uczciły pogrzebem.: „Odkąd Faeton zginął rażony piorunem, jego zrozpaczone siostry zamienione w topole latami leją łzy tworzące elektron (BURSZTYN) nad brzegami Eridanu”.